Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamienne podstawy współpracy

28 czerwca 2012 | Vademecum kadry i płace | Maciej Nałęcz
źródło: Rzeczpospolita

Gdy zmienią się warunki świadczenia obowiązków, umowę o pracę można zastąpić cywilnoprawną. To samo dotyczy sytuacji, gdy zakres zadań zawsze wskazywał na możliwość związania się kontraktem cywilnym

Przepisy art. 22 § 11 i 12 k.p. nie zakazują zawierania umów cywilnoprawnych. Nie wprowadzają też prawnego domniemania, że nawiązany stosunek prawny automatycznie jest stosunkiem pracy.

Co więcej, zawarcie umowy o pracę nie wyklucza w przyszłości (po rozwiązaniu stosunku pracy) możliwości podpisania z tą samą osobą umowy cywilnoprawnej dotyczącej tego samego rodzaju obowiązków.

Uzależnione jest to od ukształtowania warunków wykonywania pracy, w tym zwłaszcza występowania podporządkowania kierownictwu pracodawcy.

Przykład

Pracodawca zatrudnia do prac budowlanych (docieplanie budynków) młodych niedoświadczonych pracowników. Podpisuje z nimi umowy o pracę na letni sezon z wynagrodzeniem w kwocie płacy minimalnej. W tym czasie szkoli ich, nadzoruje i kieruje pracami.

Realizuje wszelkie

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament