Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wskazany namysł przed pochopnym pożegnaniem

28 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rola

Podwładny, którego z dnia na dzień zwolniono z etatu, może za to zażądać odszkodowania od szefa. Czasami będzie to spora kwota

Zasadniczo odszkodowanie nie powinno być wyższe niż wynagrodzenie za trzy miesiące (najdłuższy kodeksowy okres wypowiedzenia). Sąd Najwyższy zinterpretował odnoszący się do tego art. 58 k.p. w orzeczeniu z 17 listopada 1981 r. (I PR 91/81).

Odszkodowanie przysługuje pracownikowi niezależnie od wysokości rzeczywistej szkody przez niego poniesionej, wyczerpując przy tym wszystkie uprawnienia podwładnego, choćby rzeczywista szkoda była wyższa od należnego odszkodowania.

W obronie zwolnionych

Orzecznictwo ewoluowało jednak na korzyść zatrudnionych. Z wyroku SN z 22 stycznia 2004 r. (I PK 203/03) wynika, że w umowie o pracę strony mogą określić wyższe odszkodowanie niż przewiduje art. 58 k.p.

Takie postanowienie należy oceniać w świetle jego zgodności z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), a żądanie wypłaty wyższego odszkodowania można kwestionować na podstawie art. 8 k.p.

Z kolei Trybunał Konstytucyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament