Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca musi wiedzieć czy chce układu, czy likwidacji majątku

19 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
Piotr  Rogowiecki  ekspert Pracodawcy RP
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP

Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić sam dłużnik lub każdy z jego wierzycieli

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie biznesu zwykle są nastawieni na sukces. Świadomi zagrożeń, trudności i czekających ich zadań, oczekują w jakiejś perspektywie czasu zysków. I nie ma w tym niczego dziwnego. Wszak już sama definicja działalności gospodarczej wyraźnie stanowi, że jest ona prowadzona z nastawieniem na zysk.

Jednak jak pokazuje praktyka, taki optymistyczny scenariusz niestety nie musi się spełnić. Gdy przychody przez dłuższy okres przekraczają wydatki może pojawić się konieczność zamknięcia interesu. Część podmiotów gospodarczych po prostu wyrejestruje się ze stosownego rejestru. Pozostałe muszą jednak przejść przez procedurę opisaną w ustawie z 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: ustawa).

Właściwość sądu

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie trzech sędziów zawodowych. Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy. Pojęcie „sąd upadłościowy" ma charakter stricte funkcjonalny, nie mamy w tym przypadku bowiem do czynienia z odrębną jednostką organizacyjną sądów powszechnych.

Sprawę o ogłoszenie upadłości rozpatruje sąd upadłościowy, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika. Powstaje pytanie co się dzieje, gdy dłużnik ma zakłady w obszarach właściwości różnych sądów i trudno ustalić,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9466

Wydanie: 9466

Spis treści
Zamów abonament