Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalność gwarancją posady

19 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Działania, które godzą w dobro pracodawcy, mogą stanowić podstawę do rozwiązania umowy. Niektóre z nich, jak współpraca z konkurencją czy rozpowszechnianie wewnętrznych informacji, uzasadniają zwolnienie z pracy ze skutkiem natychmiastowym

Dbałość o dobro pracodawcy jest jednym z podstawowych obowiązków, jakie na pracowników nakłada art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy. Zakład pracy, o który zatrudniony ma dbać i wobec którego ma przejawiać lojalność, należy rozumieć przedmiotowo, jako jednostkę organizacyjną będącą miejscem pracy (wyrok SN z 9 lutego 2006 r., II PK 160/05).

W czym ta dbałość ma się przejawiać i kiedy jej naruszenie może stanowić podstawę utraty pracy?

Dbałość, czyli co

Dbałość o dobro zakładu wiąże się ze szczególną lojalnością pracownika wobec pracodawcy, obejmującą obowiązek powstrzymywania się przed podejmowaniem działań zmierzających do wyrządzenia szkody w mieniu pracodawcy lub ocenianych jako podejmowane na niekorzyść zakładu pracy.

Potwierdził to SN w wyroku z 2 marca 2011 r. (II PK 204/10). Uznał wówczas, że oceniając zachowanie pracownika należy kłaść nacisk na zachowanie przez niego lojalności względem pracodawcy. W ocenie SN okoliczności takie jak zawiniony lub bezprawny charakter mają znaczenie wtórne. Kluczowa jest natomiast ocena, czy poprzez swoje działanie pracownik uchybił wymogowi lojalności wobec pracodawcy.

Obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy ma charakter powszechny i podstawowy, gdyż występuje w każdym stosunku pracy. Takie wnioski płyną z wyroku SN z 5 kwietnia 2005 r. (I PK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9466

Wydanie: 9466

Spis treści
Zamów abonament