Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej wolnego na starcie kariery

19 lutego 2013 | Nowa Praca | Anna Abramowska

Pracownik rozpoczynający pracę zawodową nabywa prawo do wypoczynku według innych zasad niż osoba z dłuższym stażem

Zatrudniony na pierwszej umowie, po przepracowaniu miesiąca, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wysokości 1/12 z wymiaru przysługującego mu po roku pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa wymiary urlopu wypoczynkowego: 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, i 26 dni – jeśli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się czas nauki w szkole zasadniczej, średniej i wyższej (patrz ramka).

Konieczny staż

Prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku pracownik nabywa „z dołu", a więc dopiero po upływie każdego miesiąca pracy. Zatrudniony, którego pierwsza umowa o pracę trwa nieprzerwanie miesiąc lub dłużej, nabędzie prawo do urlopu cząstkowego po przepracowaniu każdego miesiąca. Przy czym upływ miesiąca należy rozumieć w znaczeniu potocznym.

To oznacza, że prawo do laby powstanie raz po 30 dniach (w miesiącach, które mają 30 dni – czyli w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie), raz po 31 dniach (np. w styczniu, marcu, maju, lipcu, sierpniu, październiku i grudniu), a także po 28 lub 29 dniach (w latach przestępnych) w lutym.

Kiedy miesiąc to 30 dni

Wykonujący swe zadania krócej niż miesiąc nie nabędzie prawa do wolnego. W praktyce tego typu sytuacja występuje sporadycznie. Rzadko bowiem zawiera się umowę o pracę w wymiarze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9466

Wydanie: 9466

Spis treści
Zamów abonament