Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zemsta Saddama

08 stycznia 1997 | Świat | SW

Ogłoszone w ostatnich dniach badania wykazały, że weterani wojny w Zatoce Perskiej trzykrotnie częściej cierpią na bóle w stawach niż inni żołnierze.

Zemsta Saddama

Sylwester Walczak z Nowego Jorku

Im więcej czasu upływa od zakończenia wojny w Zatoce Perskiej, tym większa tajemnica otacza dziwną chorobę przywiezioną przez żołnierzy USA z arabskiej pustyni. Po pięciu latach Pentagon przyznał wreszcie kilka miesięcy temu, że co najmniej 20 tysięcy amerykańskich wojskowych mogło być narażonych na kontakt z irackimi gazami bojowymi. Jednocześnie okazało się, że w tajemniczy sposób zaginęła większość rejestrów frontowych dokumentujących alarmy chemiczne w wielu jednostkach, jakie wielokrotnie odnotowano podczas operacji Pustynna Burza (Desert Storm) . Były one wtedy rutynowo ignorowane przez oficerów, którzy przekonywali żołnierzy, że to tylko kaprysy zbyt wrażliwego sprzętu do wykrywania skażeń.

Obecnie w USA prowadzonych jest ponad sto finansowanych przez rząd programów badawczych mających wyjaśnić przyczyny dolegliwości weteranów wojny w Zatoce Perskiej. Pracuje nad tym specjalna prezydencka komisja, prowadzone jest dochodzenie senackie. Około 80 tysięcy z 700 tysięcy żołnierzy, którzy służyli w tamtym rejonie podczas wojny, zwróciło się owykonanie specjalnych badań mających wykazać, czy ich dolegliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 961

Spis treści
Zamów abonament