Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy zakonny

08 stycznia 1997 | Kraj | JS

Bonifratrzy deklarują, że ich szpital przy ulicy Trynitarskiej w Krakowie ma być przyjazny dla pacjentów, ma pomagać ludziom chorym "bez względu na ich status społeczny i ekonomiczny oraz wyznawaną wiarę czy światopogląd"

Pierwszy zakonny

Jerzy Sadecki

Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie powrócił z nowym rokiem do swych pierwotnych właścicieli. Jest pierwszym szpitalem w Polsce zwróconym Kościołowi, pierwszą też tak dużą jednostką medyczną oddaną przez państwo w prywatne ręce. A jednocześnie działa ciągle w systemie publicznej służby zdrowia, jej nawyków, finansów, fobii i zwyczajów. Stąd pionierski proces przekazywania szpitala wzbudził silne emocje i napięcia.

Pierwszy szpital zakonny bonifratrzy założyli w Krakowie już w 1609 roku. W 1906 roku wybudowali duży i nowoczesny szpital przy ulicy Trynitarskiej. Po modernizacji i rozbudowie przed II wojną światową liczył on 200 łóżek i należał do czołówki krakowskich szpitali. W 1950 roku władze komunistyczne odebrały szpital bonifratrom. Zakonnikom pozwolono w nim pracować jeszcze przez jedenaście lat, choć od razu zamurowano przejście prowadzące do sąsiedniego konwentu zakonnego.

-- Władze przejęły szpital w bardzo dobrym stanie. Po wojnie przez niecały rok funkcjonowała tu Akademia Medyczna, potem zabrała do siebie część...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 961

Spis treści
Zamów abonament