Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Status prawny urzędnika służby cywilnej

08 stycznia 1997 | Moja Kariera | AG

Z prasy fachowej

Status prawny urzędnika służby cywilnej

1 stycznia 1997 r. weszła w życie ustawa o służbie cywilnej uchwalona 5 lipca 1996 r. Wprowadza ona nową kategorię pracowników urzędów państwowych -- urzędników służby cywilnej. O statusie prawnym urzędnika tej służby pisze w listopadowym numerze miesięcznika "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" Jacek Skoczyński.

Ustawa o służbie cywilnej ma zastosowanie tylko do urzędników zatrudnionych w urzędach administracji rządowej. Poza zakresem jej zastosowania pozostają więc urzędnicy zatrudnieni winnych niż rządowe urzędach państwowych, takich jak kancelarie Sejmu, Senatu i Prezydenta, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Trybunału Konstytucyjnego, Państwowa Inspekcja Pracy, Najwyższa Izba Kontroli, sądy.

Ustawa o służbie cywilnej opiera się na tradycyjnych podstawowych zasadach, które są wspólne dla uregulowań statusu prawnego urzędników państwowych w państwach demokratycznych, a mianowicie: pracodawcą urzędników jest państwo; praca w administracji jest szczególnym, odrębnym rodzajem pracy, mającym charakter służby; status prawny urzędników jest jednostronnie kształtowany przez państwo i ma charakter...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 961

Spis treści
Zamów abonament