Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fakty i przeinaczenia

08 stycznia 1997 | Gazeta | MB

Ciąg dalszy polemiki z profesorem Kaletą

Fakty i przeinaczenia

Najtrudniej na świecie zrozumieć podatek dochodowy, zwykł mawiać odkrywca teorii względności Albert Einstein. Trudno jednak przypuszczać, aby Józef Kaleta ("Rzeczpospolita", 30 grudnia 1996 rok) , autor uniwersyteckich podręczników z dziedziny finansów, miał podobne, co wybity fizyk, problemy. Wydaje się zatem, że wnioski, jakie wyciąga, spowodowane są brakiem informacji.

Zacznijmy zatem od sprostowań. Zdaniem Kalety, podatek dochodowy od osób prawnych wynosi: w Grecji i USA 46 proc. , w Finlandii 47 proc. , w Austrii i Szwecji 50 proc. , Japonii 50 proc. , we Włoszech 52 proc. , Niemczech 53 proc. , Kanadzie i Belgii 55 proc. , Hiszpanii 56 proc. , Francji 57 proc. , Holandii 60 proc. , Danii 68 proc.

Co mówią eksperci

Nieco inaczej twierdzą eksperci Price Watterhouse -- jednej z największych na świecie firm doradczych (Corporate Taxes. A Worldwide Summary, 1995 Edition) . W Grecji podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 40 proc. dla spółek akcyjnych nie notowanych na giełdzie i 35 proc. dla spółek notowanych na giełdzie i dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W Stanach Zjednoczonych podatek federalny wynosi od 15 do 35 proc. (jako jeden z niewielu krajów na świecie USA opodatkowują dochód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 961

Spis treści
Zamów abonament