Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatyzacja pośrednia i bezpośrednia

08 stycznia 1997 | Prawo | AK MA

Prywatyzacja pośrednia i bezpośrednia

Adam Krause, Maria Anna Karwowska

Po sześciu latach doświadczeń w prywatyzacji opartej na przepisach ustawy z 13 lipca 1990 r. , 8 stycznia 1997 r. wchodzi w życie ustawa o komercjalizacji iprywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Jej zasadnicze rozwiązania są kontynuacją poprzedniej, mimo wyraźniejszego nakreślenia głównych nurtów prywatyzacji i pewnych różnic terminologicznych.

Nowa ustawa dzieli prywatyzację na pośrednią i bezpośrednią. Obie drogi są przedstawione w niniejszym artykule, z tym jednak, że prywatyzację bezpośrednią scharakteryzowano ogólnie, w obrębie przepisów wspólnych dla wszystkich jej ścieżek. Szczegółowo zaś omówiono rozwiązania polegające na wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki. Z doświadczeń autorów wynika, że przedsiębiorstwa państwowe rozważają przede wszystkim możliwości prywatyzacji przez wniesienie przedsiębiorstwa do spółki.

Najpierw komercjalizacja

Przedsiębiorstwo państwowe może zostać poddane prywatyzacji pośredniej zgodnie z art. 32 i następnymi ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych; Dz. U. nr 118, poz. 561 (wszystkie podane numery powoływanych artykułów odnoszą się do tej właśnie ustawy, z wyjątkiem artykułów oznaczonych odrębnie)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 961

Spis treści
Zamów abonament