Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredytem bankowym można spłacić inne zobowiązanie

03 września 2014 | Prawo i praktyka | Andrzej Adamus
Aleksander Adamus
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Aleksander Adamus

Zaspokojenie wierzytelności z tytułu zawartych z bankiem transakcji opcji walutowych ze środków udostępnionych przez ten podmiot na podstawie zawartej z nim umowy kredytowej nie jest sprzeczne z przepisami prawa bankowego ani z zasadami współżycia społecznego.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2014 r. (IV CSK 440/13).

W latach 2008–2009 powódka (spółka z o.o.) zawierała z pozwanym bankiem transakcje finansowe (opcje walutowe). Z transakcji tych powstała wierzytelność banku, której zaspokojenie groziło spółce utratą płynności finansowej. Wobec tego strony zawarły umowę kredytową, której celem było finansowanie bieżącej działalności powódki, a de facto uzyskanie przez powódkę środków na spłatę zobowiązań z transakcji opcyjnych. Bank udzielił powódce kredytu, który został przez nią spłacony. Następnie powódka, powołując się na zarzut nieważności umowy kredytowej, wystąpiła przeciwko bankowi o zasądzenie na swoją rzecz równowartości środków, które zwróciła mu w wykonaniu umowy kredytowej. Zdaniem spółki transakcje opcyjne na skutek zmiany kursu walut i braku stosownych wyjaśnień oraz należytego doradztwa ze strony banku naraziły ją na dużą stratę, co pozwalało uznać je za nieważne. W ocenie powódki konsekwencją nieważności tych umów (transakcji opcyjnych) jest nieważność umowy kredytu, ponieważ brak było ważnego celu kredytu, a nadto cel ten był sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Sąd I instancji oddalił powództwo, stwierdzając, że brak było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9931

Wydanie: 9931

Spis treści
Zamów abonament