Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można być na urlopie tylko trochę

04 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka
dr Ewa 
Drzewiecka
źródło: materiały prasowe
dr Ewa 
Drzewiecka

Szef powinien respektować prawo pracowników do wypoczynku i nie zakłócać go bez ważnej potrzeby. Ma jednak prawo wymagać, aby podwładny wcześniej podjął działania, dzięki którym jego nieobecność będzie mniej odczuwalna.

Nie ulega wątpliwości, że urlopy mogą komplikować działalność firmy. Powinnością szefów wyższego i niższego szczebla jest wakacyjna organizacja pracy, opracowanie systemów zastępstw czy ustalanie terminów realizacji kontraktów z klientami z uwzględnieniem mniej licznej załogi. Jednak nawet przy najlepszej organizacji może się okazać konieczny kontakt z wypoczywającym podwładnym, a nawet odwołanie go z urlopu. W takich sytuacjach niezbędne jest wyważenie między prawami i obowiązkami odpoczywającego.

Przygotowanie do wakacji

Podstawowa zasada wykonywania obowiązków pracowniczych głosi, że podwładny musi być sumienny i staranny (art. 100 § 1 k.p.). Sumienność należy przy tym łączyć z indywidualnym zaangażowaniem etatowca, zaś staranność – z wzorcem jednolitym dla wszystkich pracowników, ale zróżnicowanym dla poszczególnych zawodów.

Jednym z elementów tego wzorca jest przestrzeganie wymagań organizacyjnych wykonywanej pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10209

Wydanie: 10209

Spis treści
Zamów abonament