Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro nie mnoży bogactwa

04 sierpnia 2015 | Ekonomia
Tanie pieniądze nie pomogły krajom południa w dogonieniu bogatej północy
źródło: Rzeczpospolita
Tanie pieniądze nie pomogły krajom południa w dogonieniu bogatej północy

Gospodarka | Wspólna waluta nie zmniejszyła różnic w poziomie rozwoju gospodarczego w strefie euro. Po prawie 17 latach jest nawet gorzej – ocenia EBC.

Anna Słojewska z Brukseli

Wnioski z analizy opublikowanej przez Europejski Bank Centralny są pesymistyczne. Krajom, które tworzyły unię monetarną w 1999 i 2001 roku (wtedy dołączyła Grecja), wspólna waluta nie przyniosła żadnych korzyści. Nie doszło bowiem do zniwelowania różnic w poziomie życia. Wręcz przeciwnie: w biedniejszych krajach strefy euro jest teraz jeszcze gorzej.

Eksperci EBC przez rzeczywistą konwergencję rozumieją zbliżanie się do siebie realnego poziomu PKB na mieszkańca.

„Nowa" Unia przoduje

Z danych EBC wynika, że od 1999 roku (wtedy euro zastąpiło waluty narodowe w pierwszych 11 krajach UE) w Unii nastąpiła pewna konwergencja. Poziom życie poprawił się relatywnie w krajach, które przystąpiły do UE w 2004 lub 2007 roku. Najbardziej widać to w przypadku Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii i Słowacji. Wszystkie, poza Rumunią, są już członkami strefy euro.

Nie było jednak żadnej konwergencji w krajach, które tworzyły unię monetarną. Nie sprawdziło się oczekiwanie, że wspólna waluta zadziała jak katalizator dla bogacenia się krajów. Biedniejsze z nich dalej odstają od unijnej średniej albo w takim samym stopniu jak 17 lat temu (Hiszpania i Portugalia), albo nawet znacznie bardziej (jak Grecja).

Niepokojący jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10209

Wydanie: 10209

Spis treści
Zamów abonament