Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powiązania kapitałowe nie muszą skutkować wykluczeniem

04 sierpnia 2015 | Pomocnik. Administracja

Przepisy prawa zamówień publicznych w znaczący sposób ograniczają możliwość udziału w tym samym postępowaniu wykonawców należących 
do jednej grupy kapitałowej. W realiach konkretnego przetargu może się jednak okazać, że będzie to dopuszczalne.

Artur Kawik, prawnik w zespole prawa zamówień publicznych kancelarii Dentons

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy należąc do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (u.o.k.k.), złożyli odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu, chyba że wykażą, że istniejące między nimi powiązania nie prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Przeciwdziałanie zmowom przetargowym

Wprowadzenie do PZP przywołanej podstawy wykluczenia miało na celu przeciwdziałanie zawieraniu niekonkurencyjnych porozumień między wykonawcami. Wprawdzie już wcześniej obowiązywał art. 89 ust. 1 pkt 3 PZP nakazujący zamawiającym odrzucanie ofert, których złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, jednak praktyka orzecznicza Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) pokazała, że zasadne jest wprowadzenie do PZP przepisu, który dawałby jednoznaczną podstawę do wykluczania wykonawców powiązanych kapitałowo, podejrzewanych o zmowę przetargową.

Z uwagi na zasady rozkładu ciężaru dowodu KIO kilkakrotnie oddalała zarzuty o zawarcie zmowy przetargowej pomiędzy wykonawcami należącymi do tej samej grupy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10209

Wydanie: 10209

Spis treści
Zamów abonament