Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimalna płaca obowiązkowo, ale umowa o pracę – już nie

04 sierpnia 2015 | Pomocnik. Administracja
Artur Kawik, prawnik w zespole prawa zamówień publicznych kancelarii Dentons
źródło: materiały prasowe
Artur Kawik, prawnik w zespole prawa zamówień publicznych kancelarii Dentons

Wykonawcy przedkładający oferty zamawiającemu nie mogą zaniżać kosztów pracy, ustalając poziom wynagrodzeń pracowników poniżej minimalnego wynagrodzenia.

Artur Kawik, prawnik w zespole prawa zamówień publicznych kancelarii Dentons

Od 19 października 2014 r. obowiązują znowelizowane przepisy prawa zamówień publicznych w zakresie odnoszącym się do pojęcia rażąco niskiej ceny. Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej przynosi pierwsze wskazówki interpretacyjne dotyczące nowych regulacji.

Nowe regulacje

Głównymi założeniami zmian było doprecyzowanie przesłanek stanowiących podstawę domniemania rażąco niskiej ceny, rozstrzygnięcie kwestii ciężaru dowodowego przy składaniu wyjaśnień oraz nałożenie na wykonawców obowiązku uwzględniania przy kalkulowaniu cen ofertowych wymogów związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Znowelizowany art. 90 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) stanowi, że zamawiający zwraca się do wykonawcy o udzielenie wyjaśnień w zakresie ceny, jeżeli cena jego oferty wydaje się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności jeżeli jest niższa o 30 proc. od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.

Wraz z wyjaśnieniami oferent powinien przedłożyć dowody dotyczące elementów oferty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10209

Wydanie: 10209

Spis treści
Zamów abonament