Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski kapitalizm: komu służy, komu szkodzi

27 sierpnia 1994 | Kraj | JC

Pracownia Badań Społecznych dla "Rzeczpospolitej"

Polski kapitalizm: komu służy, komu szkodzi

Janusz Czapiński

Transformacja systemowa, budowa III Rzeczypospolitej, tworzenie gospodarki kapitalistycznej, demokratyzacja reguł awansu, radykalna zmiana kryteriów przystosowania życiowego -- wszystkie te procesy, zapoczątkowane w 1989 roku otwierają nowe źródła podziałów społecznych, rysują nową mapę interesów grupowych, przemieszczają szanse i koszty między różnymi kategoriami obywateli. Jedni zyskują, inni tracą. Jak dziś -- po pięciu latach reform politycznych i gospodarczych -- wygląda w odczuciu Polaków ten bilans społecznych zysków i strat? Komu obecnie żyje się lepiej, komu tak samo, a komu gorzej niż w czasach PRL?

Takie właśnie pytanie zadaliśmy w sierpniu naszym respondentom. Wyróżniliśmy 15 kategorii społecznych od kobiet po księży. Biorąc pod uwagę opinie netto (proporcję respondentów, którzy twierdzą "tym żyje się obecnie lepiej" minus proporcję przekonanych, że "tym żyje się obecnie gorzej niż w czasach PRL") uzyskujemy dość nieoczekiwany ranking beneficjentów i poszkodowanych III RP, obrazujący zarazem au rebours społeczną pamięć stratyfikacji peerelowskiej. Oto najczęściej jako grupy uprzywilejowane w efekcie zmian systemowych spostrzegani są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 255

Spis treści

Raporty

Zamów abonament