Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zniszczyć przeciwnika

27 sierpnia 1994 | Prawo | ŻS

Strajki i lokauty według Niemców

Nie zniszczyć przeciwnika

W Niemczech nie ma do dziś ustawy, która by kompleksowo regulowała rozstrzyganie konfliktów między załogami pracowniczymi a pracodawcami. Pojęciami "spór zbiorowy", "strajk", "lokaut" posługują się wprawdzie niektóre ustawy federalne, w żadnej jednak nie zdefiniowano ich treści. Nie oznacza to jednak, że w walce pracowników z pracodawcami dopuszczalna jest wolna amerykanka.

Obowiązują tam akty rozstrzygające niektóre kwestie szczególne, np. ustawa z 1986 r. o zagwarantowaniu neutralności Federalnego Urzędu Pracy przy konfliktach zbiorowych. Zasady postępowania podczas tego rodzaju zatargów ukształtowało głównie orzecznictwo sądowe. Ogromny wkład ma tu przede wszystkim Federalny Sąd Pracy (FSP) . Uchodzą one za sprawdzające się w praktyce, choć niektóre z nich w pewnych środowiskach uważa się za kontrowersyjne (związki zawodowe nigdy np. nie pogodziły się z prawem pracodawcy do lokautu) .

Walka stron stosunku pracy o realizację swych postulatów -- jeżeli jest prowadzona zgodnie z prawem -- nie może być traktowana jako naruszenie obowiązków wynikających z umowy o pracę. W czasie jej trwania pracownicy nie muszą świadczyć pracy, pracodawca -- płacić wynagrodzenia.

Ogólnie uznaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 255

Spis treści

Raporty

Zamów abonament