Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowolność ocen

24 września 1994 | Plus Minus | KM

Antologia Ryszarda Matuszewskiego

Dowolność ocen

Dwa lata po wydaniu "Literatury polskiej 1939-1991" Ryszarda Matuszewskiego, podręcznika dla ostatnich klas szkół średnich, ukazuje się -- jako książka pomocnicza do nauki języka polskiego na poziomie szkoły ponadpodstawowej -- "Poezja polska 1939-1991" tego samego autora.

Jak czytamy we wstępie odautorskim, antologia ta została ułożona z myślą, by stworzyć pewien kanon wierszy, do którego mógłby sięgnąć nauczyciel i maturzysta, korzystający z wyżej wymienionego podręcznika.

Ryszard Matuszewski zastrzega się, że jego wybór mający sygnalizować najciekawsze zjawiska w poezji polskiej minionego półwiecza, podlegać musiał -- z u wagi na przewidywaną objętość książki -- "szczególnie surowej selekcji". Selekcja ta, ostatecznie, chyba nie była aż tak surowa, skoro antologia liczy bez mała 500 stron i zawiera wiersze aż 95 poetów.

Kogo w niej nie znajdziemy -- odpowiedź na to właśnie pytanie wydaje się najciekawsza. Nie ma dawnych awangardystów -- Sterna, Brzękowskiego, Kurka, z żagarystów brakuje Aleksandra Rymkiewicza, przepadł dawny nurt wiejski z Ożogiem i Piętakiem. Z "kontynuatorów poetyk tradycyjnych", jak nazywa ich Matuszewski, nie ma Słobodnika, Piechala i St. R. Dobrowolskiego. Wszystkie te nieobecności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 279

Spis treści
Zamów abonament