Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieplanowana rewolucja na wakacjach

04 września 2004 | Ekonomia | MP
źródło: Nieznane

Lato 2004 Polski rynek turystyczny i zwyczaje podróżnych upodabniają się do modelu z rozwiniętych krajów

Nieplanowana rewolucja na wakacjach

Pierwszy sezon wakacyjny po wejściu Polski do Unii dla turystyki okazał się przełomowy. Nasz rynek zaczął upodabniać się do modelu istniejącego w rozwiniętych krajach, gdzie działa niewiele biur podróży. Zniknęło z niego prawie co piąte biuro . Polscy turyści też naśladują zachodnich podróżnych. Częściej latają samolotami i wyjeżdżają do ciepłych krajów.

Tak dużych zmian, jakie dokonały się w polskiej turystyce w tym sezonie wakacyjnym, nie spodziewał się nikt. Rewolucja była efektem wejścia Polski do UE, mniejszej skłonności Polaków do wakacyjnych wyjazdów i zeszłorocznych bankructw biur podróży. Największym sukcesem tegorocznego sezonu był fakt, że nie upadło żadne duże biuro.

Pożegnanie 731 firm

Do 3 września tego roku 731 firm utraciło zezwolenie na prowadzenie działalności turystycznej, przede wszystkim ze względu na brak stosownych zabezpieczeń chroniących interesy klientów. Chodzi o posiadanie polisy ubezpieczeniowej albo gwarancji bankowej. Spośród firm, które zniknęły z turystycznego rynku, 248 wojewodowie cofnęli zezwolenia, inne same zrezygnowały z organizowania wakacji, ponieważ przestało to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3322

Spis treści
Zamów abonament