Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, GPP odpowiada - Podwładnemu zawsze trzeba wydać świadectwo

23 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Zatrudniałem pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Była to jej druga taka umowa. Podczas rozmowy z podwładną ostatniego dnia jej pracy wynikającego z umowy poinformowałem ją, że chcę, aby nadal pracowała. Powiedziałem, że tym razem już będzie zatrudniona na czas nieokreślony. Pracownica jednak nieoczekiwanie stwierdziła, że otrzymała inną propozycję pracy, którą zamierza podjąć. Czy w związku z tym, że postawiła mnie w nieciekawej sytuacji, ponieważ nie zdążę szybko znaleźć za nią zastępstwa, mogę nie wydać jej świadectwa pracy?

Nie Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy zarówno w przypadku rozwiązania, jak i wygaśnięcia stosunku pracy z pracownikiem jest niezwłoczne wydanie mu świadectwa pracy. Wynika to wprost z art. 97 kodeksu pracy.

Co więcej, wywiązanie się z tego obowiązku nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Wręczenie tego dokumentu ma charakter bezwarunkowy. Nie może być zatem uzależnione także od wystąpienia przez pracownika ze stosownym wnioskiem. Szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania określa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8274

Spis treści
Zamów abonament