Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze znowu są na plusie

31 grudnia 2009 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk
Depozyty bankowe
źródło: Rzeczpospolita
Depozyty bankowe
Obligacje skarbowe
źródło: Rzeczpospolita
Obligacje skarbowe
Najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne
źródło: Rzeczpospolita
Najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne

Najwięcej przez rok zarobił fundusz ING Rosja – prawie 100 proc. Świetne rezultaty mają też: Allianz BRIC i Arka Rozwoju Nowej Europy. Ich stopy zwrotu przekroczyły 90 proc. Ale inwestujący w polskie akcje również mają powody do zadowolenia

2009 rok był niezwykle udany dla inwestorów giełdowych, choć jego początek wcale tego nie zapowiadał.

Przypomnijmy, że w styczniu i lutym – na fali wrześniowego bankructwa banku Lehman Brothers i narastającego kryzysu gospodarczego – ceny akcji mocno spadały. Pod koniec lutego indeksy znalazły się na poziomie z grudnia 2003 roku, kiedy to na dobre zaczynała się poprzednia hossa.

Od marca sytuacja na giełdzie zaczęła się poprawiać. Indeksy rosły praktycznie bez większej korekty notowań, przed którą co jakiś czas przestrzegali analitycy. Ostatecznie rok zakończył się wzrostem WIG o 46 proc.

OFE i kapitał zagraniczny

Na początku inwestycje na giełdzie zwiększały przede wszystkim fundusze emerytalne. W styczniu akcje stanowiły ok. 20 proc. ich portfeli, a dziś ponad 28 proc.

Aktywny był też zagraniczny kapitał spekulacyjny. Wykorzystując niskie stopy procentowe na świecie, globalni inwestorzy przeprowadzali transakcje typu carry trade. Z grubsza polegają one na pożyczaniu pieniędzy w kraju o niskiej stopie procentowej (np. w USA) i inwestowaniu ich np. na rynkach rozwijających się.

Mniejszy wpływ na giełdę miały natomiast fundusze inwestycyjne. Ich stan posiadania w tym roku się zwiększył, ale wynikało to raczej ze wzrostu cen akcji niż z napływu nowych środków.

Aktywa funduszy przyrosły o nieco ponad 22 proc., do około 91 mld zł. W tym czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8511

Spis treści
Zamów abonament