Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć różnice kursowe w pierwszym roku stosowania metody rachunkowej

08 kwietnia 2010 | Dobra firma | Piotr Woźniakiewicz Grzegorz Proksa

Przedsiębiorcy, którzy przechodzą z podatkowej na rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, mają problem z prawidłowym uwzględnieniem w rozliczeniu podatkowym tych różnic, które dotychczas naliczali dla celów bilansowych

Zgodnie z ustawą o CIT na pierwszy dzień roku, w którym metoda rachunkowa została wybrana, podatnicy w rachunku podatkowym powinni uwzględnić naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

Ustawa o rachunkowości, do której odsyła ustawa o CIT, mówi, że naliczenie różnic kursowych następuje poprzez wycenę pozycji walutowych z wykorzystaniem średniego kursu NBP ogłoszonego w ostatnim dniu roku poprzedniego (wycena na dzień bilansowy).

Niemniej z przepisów rachunkowych ani podatkowych nie wynika wprost, jaki kurs powinien zostać zastosowany jako kurs odniesienia do dokonania wyceny.

Jaki kurs przyjąć

W szczególności przepisy ustawy o CIT nie przesądzają, czy chodzi o kurs historyczny, a więc z dnia, na który dana pozycja bilansowa bądź pozabilansowa została ujęta w księgach bądź ujawniona w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, czy raczej o kurs z ostatniego dnia roku poprzedzającego poprzedni rok podatkowy.

W konsekwencji wątpliwe jest, czy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym wybrano metodę rachunkową, należy zaliczyć odpowiednio do kosztów bądź przychodów podatkowych różnice kursowe naliczone za rok poprzedzający przejście na nową metodę (a więc różnice, które zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8593

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament