Okruchy Atlantydy
Pożółkłe fotografie, białościenne synagogi i opustoszałe kirkuty pozostały z żydowskich miasteczek
Okruchy Atlantydy
Zbigniew Lentowicz
Starego, zbudowanego z kloców, pomalowanego na biało domu słynnego rabina -- dziadka Isaaca Bashewisa Singera -- nikt w Biłgoraju już nie pamięta. Tam, gdzie pośród potężnych drzew kasztanowych kiedyś górował omszony dach, a pod oknami stała długa ława, że wystarczyło podnieść głowę, by zobaczyć stąd biłgorajską synagogę, a za nią pola ciągnące się aż po sam las -- stoją dziś nowe domki. Nie ma już nawet szczątków po rytualnej łaźni i domu dla ubogich. Ściany bóżnicy, "wysokiego, starego budynku z masywnymi żyrandolami, okrągłymi oknami, przez które wlatywały i wylatywały ptaki", głęboko, aż do fundamentów skruszył czas, w to miejsce wyrosły szare bloki. Tylko dzieciaki z okolicznych osiedli jeszcze czasem wybiorą się zimą z saneczkami na "rabinówkę".
Te tuż powojenne, szaleńcze szusy ze stromego stoku, gdy łamało się płozy, dobrze pamięta Stanisław Wołowski. Nie może sobie jednak przypomnieć Żydów. Czy rzeczywiście aż tak zawodzi pamięć? -- Nie -- kręci głową Wołowski -- w latach czterdziestych i później nie widziało się na ulicach obrazów zapamiętanych sprzed wojny, to pewne.
A przecież Stefania Kwiecińska, była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta