Nadzieja w przeszczepach
Pod względem liczby transplantacji rogówek Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie
Nadzieja w przeszczepach
Przy szpitalu praskim w Warszawie powstał od dawna oczekiwany Bank Tkanek Oka, dzięki któremu będzie można zwiększyć liczbę przeszczepów rogówki i skrócić kolejkę oczekujących. Obecnie trzeba czekać prawie 10 lat na tego rodzaju transplantację, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Przygotowywany przez trzy lata bank jest jedną znajnowocześniejszych tego typu placówk na świecie. Jak powiedziała dr Barbara Dzierżanowska, w jednym z najstarszych szpitali w stolicy powstał ośrodek wybiegający daleko w przyszłość.
Schorzenia rogówki są jedną z głównych przyczyn inwalidztwa. Na 40 tys. niepełnosprawnych z powodu chorób narządu wzroku, aż 20 proc. stanowią ludzie, którzy mają kłopoty ze wzrokiem wywołane tego rodzaju schorzeniami. -- Są one poważnym problemem współczesnej okulistyki. Często mimo prawidłowego leczenia doprowadzają do nieodwracalnych zmętnień rogówki i utraty wzroku, głównie u ludzi młodych w wieku 18-- 40 lat -- mówi prof. Jerzy Szaflik, dyr. Banku Tkanek Oka, szef kliniki Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta