Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli ktoś chce zrezygnować

24 lipca 1996 | Prawo | JN

Członkostwo w organach spółdzielni

Jeśli ktoś chce zrezygnować

Jerzy P. Naworski

Coraz częstsze są rezygnacje z pełnienia funkcji w organach spółdzielni: radzie nadzorczej i zarządzie. Pytania o możliwości oraz skutki prawne złożenia oświadczenia o rezygnacji z członkostwa w organach spółdzielni (zwłaszcza w zarządzie) mają duże znaczenie dla praktyki. Odpowiedzi na nie starał się udzielić Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 października 1995 r. (sygn. akt I CR 9/ 95; nie publikowanym) .

R. S. , członek zarządu jednej ze spółdzielni mleczarskich, 30 marca 1994 r. skierował do rady nadzorczej spółdzielni pismo o rezygnacji z pełnionej funkcji. Rada nadzorcza tego samego dnia odmówiła przyjęcia rezygnacji i nie podjęła uchwały o odwołaniu R. S. z zarządu.

Spółdzielnia 10 maja 1994 r. wystąpiła do sądu rejonowego o wpisanie do rejestru zmiany w składzie zarządu, dołączając do wniosku oświadczenie R. S. Sąd wezwał ją do usunięcia braków, tzn. przedstawienia uchwały rady nadzorczej o odwołaniu R. S. z funkcji w zarządzie w następstwie jego rezygnacji, pod rygorem zwrotu wniosku. Spółdzielnia uważała jednak, że rezygnacja nie wymaga zgody organu uprawnionego do powołania członków zarządu i podejmowania w tej materii stosownej uchwały.

Sąd rejestrowy nie podzielił tego stanowiska i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 813

Spis treści
Zamów abonament