Jeśli ktoś chce zrezygnować
Członkostwo w organach spółdzielni
Jeśli ktoś chce zrezygnować
Jerzy P. Naworski
Coraz częstsze są rezygnacje z pełnienia funkcji w organach spółdzielni: radzie nadzorczej i zarządzie. Pytania o możliwości oraz skutki prawne złożenia oświadczenia o rezygnacji z członkostwa w organach spółdzielni (zwłaszcza w zarządzie) mają duże znaczenie dla praktyki. Odpowiedzi na nie starał się udzielić Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 października 1995 r. (sygn. akt I CR 9/ 95; nie publikowanym) .
R. S. , członek zarządu jednej ze spółdzielni mleczarskich, 30 marca 1994 r. skierował do rady nadzorczej spółdzielni pismo o rezygnacji z pełnionej funkcji. Rada nadzorcza tego samego dnia odmówiła przyjęcia rezygnacji i nie podjęła uchwały o odwołaniu R. S. z zarządu.
Spółdzielnia 10 maja 1994 r. wystąpiła do sądu rejonowego o wpisanie do rejestru zmiany w składzie zarządu, dołączając do wniosku oświadczenie R. S. Sąd wezwał ją do usunięcia braków, tzn. przedstawienia uchwały rady nadzorczej o odwołaniu R. S. z funkcji w zarządzie w następstwie jego rezygnacji, pod rygorem zwrotu wniosku. Spółdzielnia uważała jednak, że rezygnacja nie wymaga zgody organu uprawnionego do powołania członków zarządu i podejmowania w tej materii stosownej uchwały.
Sąd rejestrowy nie podzielił tego stanowiska i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta