Nobliści w szafach na miotły
Uniwersytety świata -- London School of Economics
Nobliści w szafach na miotły
Paweł Świeboda
Kiedy przed ponad stu laty Henry Hutchinson, ekscentryczny adwokat z angielskiego regionu Midlands, zapisywał w testamencie małą fortunę na rzecz "propagandy i innych celów Towarzystwa Fabiańskiego i jego socjalizmu", nie przypuszczał zapewne, że dzięki jego kapitałowi powstanie w 1895 r. jedna z najbardziej wpływowych uczelni świata -- London School of Economics and Political Science (LSE) , czyli Londyńska Szkoła Ekonomii i Nauk Politycznych. Wykonawcy testamentu Hutchinsona i założyciele szkoły -- Sidney i Beatrice Webb oraz George Bernard Shaw -- byli świadomi, że samymi prosocjalistycznymi eksklamacjami świata zmienić się nie da, a to, czego nawet w dobie szybkich przemian społecznych potrzeba, to przede wszystkim twardego i racjonalnego myślenia. Stąd pomysł założenia szkoły wyższej w celu zgłębiania nauk ekonomicznych i społecznych.
Od noblistów do Jaggera
LSE to dzisiaj jedno z czołowych "mrowisk akademickich" w Wielkiej Brytanii i na świecie. Jak napisał w 1991 r. "The Economist", w LSE trzyma się laureatów Nagrody Nobla w szafach na miotły. Istotnie, szkoła chlubi się pięcioma noblistami z dziedziny ekonomii, z których ostatni -- Ronald Coase -- otrzymał nagrodę w roku 1991. W LSE długie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta