Kariera w wojsku
Każdy żołnierz nosi w tornistrze wężyk i lampasy generalskie
Kariera w wojsku
Współczesne wojsko wyposażone w nowoczesną broń i sprzęt techniczny musi zatrudniać odpowiednio wyszkolonych żołnierzy-specjalistów na wszystkich szczeblach dowodzenia. W państwach NATO obowiązkowa służba wojskowa nie istnieje już w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. Ostatnio zrezygnowały zniej także Holandia i Belgia, utworzenie w pełni zawodowej armii zapowiada też Francja a także Rosja. W naszym wojsku proporcje między żołnierzami zawodowymi a żołnierzami z poboru również zaczynają się zmieniać się na korzyść tych pierwszych.
"Uzawodowienie" wojska sprawia, że staje się ono w pewnym sensie wielkim przedsiębiorstwem, ogromnym państwowym pracodawcą, gdzie stopień wyszkolenia i kwalifikacje pracobiorców w mundurach decydują osprawności całego organizmu. W tak wielkiej i specyficznej firmie dużego znaczenia nabiera właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi.
Wysoko wykwalifikowanymi specjalistami w wojsku są przede wszystkim oficerowie. W odróżnieniu od specjalistów cywilnych ich kariery zawodowe są ściśle reglamentowane -- od samego początku, tj. od przekroczenia bram szkół oficerskich aż do końca, tj. do emerytury. Popularne powiedzenie, że każdy żołnierz nosi w tornistrze buławę marszałkowską, jest trafne w tym sensie, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta