Są wątpliwości, bo nie ma przepisów
Karty płatnicze
Są wątpliwości, bo nie ma przepisów
Paweł Pelc
Coraz powszechniej stosowanym instrumentem finansowym stają się u nas karty płatnicze. Mimo to nie doczekały się dotychczas regulacji prawnej.
Karty płatnicze umożliwiają przede wszystkim bezgotówkową zapłatę
oraz wypłatę gotówki. Wielu wystawców kart zapewnia ich posiadaczom dodatkowe usługi: ubezpieczenie, możliwość zamawiania rozmów telefonicznych, ułatwienia w rezerwacji miejsc hotelowych, udział w akcjach promocyjnych itp.
W procesie zapłaty klasyczną kartą płatniczą uczestniczą przynajmniej trzy podmioty: wystawca karty, kontrahent (zwany też akceptantem) i posiadacz karty. Istotą karty trójstronnej jest to, że zapłatę nią akceptuje inny podmiot niż jej wystawca. Takie są wszystkie karty płatnicze wydawane przez banki.
Część autorów zalicza do kart płatniczych także karty bankomatowe. Te jednak umożliwiają tylko wypłatę gotówki z bankomatów, a nie bezgotówkową zapłatę za towary i usługi. Z tego względu karty bankomatowe są odrębnym instrumentem finansowym, funkcjonującym na innych zasadach. Wprawdzie coraz więcej kart płatniczych umożliwia obecnie wypłatę gotówki z bankomatów, ale nadal istnieją takie, które z przyczyn technologicznych, leżących po stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta