Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dixieland jest inny

02 sierpnia 1996 | Świat | PK

Choć w południowych stanach nikt nie bierze na serio możliwości odłączenia od USA, to jednak wielu mieszkańców tej części kraju czuje sentyment do tradycji Konfederacji sprzed 130 lat

Dixieland jest inny

Piotr Kościński

Przed olimpiadą w Atlancie demonstrację w tym mieście zapowiedziała miejscowa "Koalicja na rzecz Zmiany Flagi Stanu Georgia". Flaga zawiera symbole Skonfederowanych Stanów Ameryki, czyli secesjonistycznego Południa z lat 1861--1865. O flagę Konfederacji pytano kilka miesięcy temu republikańskich kandydatów na prezydenta -- skrajnie prawicowy Pat Buchanan oświadczył, że gotów byłby poprzeć jej wywieszanie w różnych instytucjach państwowych i uzyskał poparcie niektórych postkonfederackich organizacji.

Ta sprawa ma dla wielu Amerykanów znaczenie trzeciorzędne. W południowych stanach USA budzi jednak emocje. Czy należy nawiązywać do tradycji Konfederatów? Na ile można czy nawet trzeba podkreślać odmienność Południa od Północy? Bo że takie różnice istnieją, to rzecz pewna.

Południe i Północ

Wojna secesyjna, która rozpoczęła się w rezultacie wystąpienia w 1861 roku stanów południowych z USA i utworzenia Skonfederowanych Stanów Ameryki (CSA) , zakończyła się w roku 1865 klęską Konfederacji. Północ ogłosiła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 821

Spis treści
Zamów abonament