Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcja pacyfizmu na cmentarzu wojennym

02 sierpnia 1996 | Kraj | IT

Od czterech lat młodzi Polacy, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Łotysze i Litwini łopatami i siekierami odkrywają miejsca pochówku żołnierzy z pierwszej wojny światowej, poległych na terenach Prus Wschodnich

Lekcja pacyfizmu na cmentarzu wojennym

Iwona Trusewicz

Dziewiętnastoletnia Liane Pohle z Lipska czyści kamienną płytkę z wyrytym nazwiskiem "Czarnecki, 23. 08. 1914". Obok 22-letnia lwowianka Natalia Cypkun wyrywa chwasty, a dziewiętnastolatek Piotr Wiśniewski z Sierpca przekopuje ziemię. Płytka leży u węzgłowia prostokątnej mogiły obramowanej kamieniami. Mogiła jest jedną z kilkunastu kwater wojennego cmentarza w Szkotowie pod Nidzicą, odkopanego przed dwoma laty spod zwałów ziemi porosłej trawą.

Przez czterdzieści powojennych lat wieś nie wiedziała, co kryje sosnowy pagórek przy polnej drodze. Z ziemi wystawał tylko szczyt głazu wspólnej mogiły bezimiennych żołnierzy rosyjskich. W 1994 roku Wiktor Knercer z olsztyńskiej Wspólnoty Kulturowej "Borussia" po raz pierwszy przyjechał tu z młodymi Niemcami, Polakami, Białorusinami. Dwa tygodnie przekopywali i karczowali pagórek. Odkryli mogiły 29 Niemców i 322 Rosjan. Cmentarz otoczony kamiennym murem i wyłożony polnymi kamieniami jest jednym z 244, które pierwsza wojna pozostawiła w Olsztyńskiem.

Zakopani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 821

Spis treści
Zamów abonament