Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć w przedsiębiorstwie dotacje na środek trwały

15 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Barbara Mielcarska

Jeśli firma uzyska zwrot wydatków za zakup nieruchomości, maszyny lub środka transportu, to musi pamiętać, że część odpisów amortyzacyjnych nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów

Dość często przedsiębiorcom udaje się uzyskać dotacje na zakup środka trwałego np. z funduszy UE. Pojawia się wtedy wiele pytań, m.in. jak je ująć w księgach oraz czy trzeba od nich płacić podatek dochodowy i VAT.

Zwrot bez podatku

Zwrot wydatków związanych z zakupem środków trwałych nie jest obciążony podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT dotacje są bowiem wolne od podatku. Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT mówi, że nie są one uznawane za przychody z działalności gospodarczej.

Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2010 r. (ITPB1/415-440/10/DP).

Czytamy w niej, że „kwoty otrzymanych dotacji nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej wyłącznie, jeżeli związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji”.

Amortyzacja nie jest kosztem

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie środków zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie, a zatem również w formie dotacji.

Przyznana dotacja nie wpływa na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8853

Spis treści
Zamów abonament