Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda kopia świadectwa pracy będzie duplikatem

15 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Odpis to wierne odbicie oryginału. Kserokopia opatrzona informacją o zgodności z pierwotnym dokumentem to coś innego. Rzetelność nakazuje wypełnić nowy formularz jeszcze raz, ale starą treścią

Czytelniczkę poproszono o odpis świadectwa pracy. W komentarzu do rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) pisaliśmy, że to wierne odbicie oryginału.

Choć sprawa wydaje się błaha, to w praktyce budzi wiele wątpliwości. Co to znaczy wierne odbicie oryginału: czy świadectwo pracy trzeba przepisać, opisać, a może skopiować? Poza tym co zrobić, gdy oryginału nie da się odtworzyć, bo np. podpisana na nim osoba już nie pracuje?

Dziś kilka informacji praktycznych oraz przykładowy duplikat świadectwa pracy. Pamiętajmy też, że zakład pracy to nie urząd. Dlatego nie próbujmy pobierać opłat za wystawienie odpisu.

Kiedy wydać i ile

Odpis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8853

Spis treści
Zamów abonament