Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest jeszcze pora na zmianę sposobu odprowadzania podatku

15 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Przedsiębiorcy, którzy chcą wpłacać w tym roku zaliczki na PIT w stałej wysokości, muszą powiadomić o tym urząd skarbowy. Czas mają do poniedziałku 21 lutego

Przedsiębiorcy obowiązani są do przelewania zaliczek na konto urzędu skarbowego. Robią to co miesiąc. Niektórzy mogą jednak zdecydować się na wpłacanie ich co kwartał (możliwość taką mają rozpoczynający działalność gospodarczą i mali podatnicy, czyli tacy, których przychody nie przekroczyły w 2010 r. 4 mln 736 tys. zł) - zobacz "Z urzędem skarbowym możesz rozliczać się co trzy miesiące". 

Jest też trzeci sposób: zaliczki uproszczone. W tym wypadku podatnik wprawdzie płaci je co miesiąc, ale w stałej wysokości (1/12 kwoty obliczonej według skali podatkowej lub według 19-proc. stawki liniowej od dochodu z działalności wykazanego w zeznaniu podatkowym sprzed dwóch a w pewnych wypadkach nawet sprzed trzech lat).

Dzięki temu unika kłopotliwych wyliczeń. Może też uzyskaną w ten sposób nadwyżkę zainwestować w trakcie roku. Zaliczki nie oblicza bowiem od rzeczywistych zysków (jej wysokość jest stała). To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, których dochody w tym roku wzrosną w stosunku do ubiegłego.

Niestety, nie wszyscy mogą z tego przywileju skorzystać.

Wybór nie dla każdego

Szans na to nie mają podatnicy, którzy dopiero rozpoczęli działalność gospodarczą. Tak samo jest w przypadku tych, którzy wykazują straty. Aby móc bowiem wybrać uproszczony sposób wpłacania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8853

Spis treści
Zamów abonament