Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposobem na rozliczenie przedsiębiorców może być kompensata

15 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Potrącenie pozwala zaoszczędzić firmie czas i pieniądze oraz – co najważniejsze – wywiązać się z zobowiązania. Aby do niego doprowadzić, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie

Przedsiębiorca zamiast świadczyć na rzecz drugiego przedsiębiorcy i jednocześnie oczekiwać od niego tego samego, może umorzyć świadczenie wyższe o niższe. To efektywny sposób dokonywania wzajemnego rozliczenia. Skutek takiego zachowania jest równoważny spełnieniu świadczenia.

Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 9 kwietnia 2009 r. (V ACa 38/09). Zgodnie z nim „potrącenie jest (...) czynnością materialnoprawną, której celem jest doprowadzenie do wygaśnięcia wzajemnych zobowiązań”.

Jakie przesłanki

Z art. 498 kodeksu cywilnego wynika, że potrącenie jest skuteczne, jeśli spełnione zostaną określone w nim warunki. Po pierwsze wierzytelności muszą być wzajemne, co oznacza, że każda ze stron musi być wierzycielem drugiej i jednocześnie jej dłużnikiem.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach art. 498 § 1 k.c. nie ma zastosowania „do wielostronnych porozumień kompensacyjnych, w których między dwoma podmiotami nie występuje bezpośredni stosunek zadłużenia i jednocześnie wierzytelności” (wyrok z 3 grudnia 2009 r., I SA/Gl 857/09).

Wierzytelności powinny być jednorodzajowe. Przepis mówi również, że ich przedmiotem powinny być pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku. W praktyce jednak w umowach wzajemnych zazwyczaj świadczenie jednej strony polega na zapłacie, drugiej jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8853

Spis treści
Zamów abonament