Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z urzędem skarbowym możesz rozliczać się co trzy miesiące

15 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Podatnik, który decyduje się na uiszczanie zaliczek cztery razy w roku, nie tylko ogranicza formalności, ale również uzyskuje nieoprocentowany kredyt od fiskusa. Jednocześnie nie łączy się to z żadnym dodatkowym ryzykiem

Zgodnie z art. 44 ust. 3g ustawy o PIT przedsiębiorcy, którzy są małymi podatnikam, mogą wpłacać zaliczki kwartalne.

Możliwość ta dotyczy także podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, z wyjątkiem przedsiębiorcy, który w roku rozpoczęcia tej działalności a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej (lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa).

Amortyzacja niekoniecznie co miesiąc

Firmy, które co kwartał obliczają zaliczki na podatek dochodowy, mogą uprościć swoją ewidencję, naliczając amortyzację co trzy miesiące.

Z art. 22h ust. 4 ustawy o PIT wynika bowiem, że podatnicy mogą dokonywać odpisów umorzeniowych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.

Zaliczki za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają odpowiednio do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października. Zaliczka za ostatni kwartał wpłacana jest do 20 grudnia w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni.

Podatnicy mogą wybrać kwartalny sposób wpłacania zaliczek do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8853

Spis treści
Zamów abonament