Kobiety do władz firm!
Pozytywne skutki parytetów w biznesie są bezsporne. W krajach, które je wprowadziły, szybko rośnie liczba kobiet w zarządach spółek. Jesteśmy więc gotowi, począwszy od 2012 r., do podjęcia środków regulacyjnych – piszą liderzy Unii Europejskiej
Czas na dobre rozbić szklany sufit. Lepsze wykorzystanie zdolności kobiet to nie tylko kwestia równości i poczucia sprawiedliwości.
Potrzeba pozyskania większej liczby kobiet do zarządów przedsiębiorstw jest obecnie wyraźniejsza niż kiedykolwiek z co najmniej jednego bardzo ważnego powodu. W momencie gdy budżety krajowe są napięte, a gospodarka stara się wyjść z kryzysu, kapitał ludzki stanowi główną nadzieję na przywrócenie konkurencyjności Europy na poziomie światowym. Dlatego dla jej dobra wykorzystajmy ten, który ofiarują kobiety. A jest on niemały. Badanie Goldman Sachs wykazało bowiem, że usunięcie nierówności płci w biznesie pozwoliłoby na zwiększenie produktu krajowego brutto o 9 proc.
Korzyści dostrzegamy nie tylko w skali makro. Na poziomie przedsiębiorstw korzyści są równie oczywiste jak na poziomie gospodarek całych krajów. W skali mikro to po prostu kwestia wyższych zysków! Posłużmy się kolejnymi badaniami. W swojej analizie McKinsey stwierdził, że zysk operacyjny przedsiębiorstw, w których kobiety stanowią większość w zarządzie, jest o 56 proc. większy niż tych, w zarządach których zasiadają sami mężczyźni.
Mało tego! Więcej kobiet w zarządach to nie tylko większe zyski, ale i większe bezpieczeństwo. Według tych samych badań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta