Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udany mariaż przemysłu z nauką

25 marca 2011 | Środki unijne | Agnieszka Usiarczyk
Warsztaty w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym
źródło: Archiwum
Warsztaty w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

Zadaniem parków naukowo-technologicznych jest wspieranie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Działa ich w Polsce kilkadziesiąt i wciąż powstają nowe

Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych (ang. International Association of Science Parks – IASP) definiuje park naukowo-technologiczny jako przestrzeń zarządzaną przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów, której głównym celem jest wzrost konkurencyjności zrzeszonych w ramach parku przedsiębiorstw i instytucji naukowych, aktywne wspieranie tworzenia nowych, opartych na innowacjach firm, transfer technologii do małych i średnich przedsiębiorstw, pozyskiwanie środków z UE czy realizacja prac badawczych poprzez współpracę środowisk naukowych i biznesu. Ich udziałowcami są najczęściej gminy, samorządy województw i wyższe uczelnie. Wyróżnia się dwie kategorie parków: naukowe (badawcze), tworzone z inicjatywy ośrodków naukowych, powiązane z konkretną uczelnią i ukierunkowane na transfer wiedzy badawczo-rozwojowej, oraz parki technologiczne, rozwijane głównie z inicjatywy władz samorządowych, których zadaniem jest pozyskiwanie zagranicznych inwestorów, którzy będą wpływać na rozwój regionu.

Pierwszy park technologiczny na świecie, Bohanson Research Park, powstał w 1948 r. w miejscowości Menlo Park na zachodzie USA. W Polsce pierwszy był Poznański Park Naukowo-Technologiczny utworzony w 1995 roku.

Z raportu ekspertów Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości wynika, że w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8886

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament