Internetowe zakupy w Unii Europejskiej
Umowa zawarta przez konsumenta z przedsiębiorcą z UE może podlegać prawu państwa, w którym konsument ma miejsce zwykłego pobytu
Coraz częściej Polacy decydują się na kupno towarów bezpośrednio w unijnych sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Warto, aby obie strony – sprzedawca i polski nabywca – wiedziały, jakie uprawnienia przysługują polskiemu konsumentowi.
Kiedy może on korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z obowiązujących w Polsce ustaw tzw. konsumenckich? W jakich przypadkach będzie mógł dochodzić swych praw zgodnie z polskimi przepisami? Gdzie powinien kierować ewentualne pozwy?
Właściwe prawo polskie
Polskiemu konsumentowi dokonującemu zakupu od przedsiębiorcy wystawiającego swoje towary w Internecie, posiadającego siedzibę w innym kraju UE przysługiwać będą uprawnienia wynikające z polskich przepisów wyłącznie wtedy, gdy dla danej umowy prawem właściwym jest prawo polskie.
W UE ustalenie prawa właściwego dla umowy sprzedaży konsumenckiej między stronami znajdującymi się w różnych państwach członkowskich Unii następuje na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 593/2008 z 17 czerwca 2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (tzw. Rzym I).
Zagadnienie prawa właściwego dla umów konsumenckich reguluje art. 6 rozporządzenia, zgodnie z którym umowa zawarta przez konsumenta z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta