Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminny wielki brat patrzy

17 sierpnia 2011 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Nagrania z ulicznych kamer mogą być przetwarzane wyłącznie przez upoważnione do tego podmioty: straż gminną lub policję

Monitoring w gminach jest coraz powszechniejszy. Uliczne kamery śledzą nie tylko ruch samochodowy, ale także przechodniów. Argument za ich instalowaniem jest jeden: poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Dbające o nich samorządy idą coraz dalej, montując – obok kamer – także mikrofony.

Podstawa prawna

Każdy, kto zechce znaleźć wyraźną podstawę prawną upoważniającą gminy do instalowania kamer wideonadzoru, przeżyje rozczarowanie. Materii tej nie reguluje żaden szczególny akt prawny, mimo że kamery na naszych ulicach są obecne od prawie 15 lat.

W polskim porządku prawnym istnieją przepisy branżowe, które zezwalają na stosowanie monitoringu, w tym na jednoczesne nagrywanie obrazu i dźwięku – mówi Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy GIODO. – Brakuje natomiast regulacji, która określałaby ogólne zasady i warunki dopuszczalności stosowania monitoringu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9006

Spis treści
Zamów abonament