Kosztowne skutki przerwy w pracy zawodowej
Pracownik może wystąpić do szefa o to, aby przez jakiś czas nie wykonywać obowiązków służbowych, ale nie dostanie za ten okres pieniędzy. Zanim o to poprosi, powinien rozważyć wady i zalety tego rozwiązania
Istotą urlopu bezpłatnego jest zwolnienie stron stosunku pracy z ich zasadniczych obowiązków, czyli pracownika z wymogu wykonywania pracy, a pracodawcy z wypłaty wynagrodzenia. Mimo to strony nadal łączy stosunek pracy, choć pozostaje w zawieszeniu.
Gdy pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, wywołuje to różnorodne skutki zarówno w zakresie jego uprawnień pracowniczych, jak i świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Przyjrzyjmy się im.
Jak udzielić
To pracodawca udziela urlopu bezpłatnego i robi to na pisemny wniosek pracownika. Zezwala mu na to art. 174 § 1 k.p. Przepis określa jedynie, że takiego wolnego szef może udzielić tylko na prośbę pracownika, która powinna mieć formę pisemną. Ma to o tyle znaczenie, że formalnie wyłączono tu inicjatywę pracodawcy.
Nie wolno mu zatem wymóc na podwładnych, aby udali się na takie wolne. Częsta praktyka przymuszania do urlopów bezpłatnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta