Utracony las także można odzyskac
Skarb Państwa po 1944 roku przejmował obszary leśne, nie zważając, że wśród nich znajdowały się działki niepodlegające przejęciu, poniżej 25 ha. Dziś można wystąpić o nie do sądu
Grunty leśne przejęte przez Skarb Państwa po 1944 r. na podstawie tzw. dekretu leśnego (dekret PKWN z 12 grudnia 1944 o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa) mogą dziś zostać odzyskane przez spadkobierców „wywłaszczonych” właścicieli w toku procesu o ustalenie własności (art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
Pomimo że postępowanie takie jest skomplikowane – w szczególności w zakresie dowodowym – to odpowiednie przygotowanie lub uzyskanie stosownej dokumentacji przed procesem i właściwa taktyka procesowa umożliwiają odzyskanie przejętego przez Skarb Państwa lasu w naturze.
Dotyczy to tych części lasów, które zostały przejęte na gruncie dekretu leśnego nielegalnie. Zważywszy, że jako nielegalnie przejęte lasy należy uznać w szczególności parcele, których obszar był nie większy niż 25 ha, do odzyskania może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta