Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weksel więzi pracownika – pytanie, czy zgodnie z prawem

06 września 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Większość prawników dopuszcza stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w prawie pracy. Nie przekonują ich argumenty przeciwników, że kodeks pracy ma swoje regulacje i do prawa wekslowego nie odsyła

Nie pomyli się ten, kto powie, że weksel in blanco i związana z nim deklaracja wekslowa to najszybsze antidotum na szkody wyrządzone przez pracownika. Podpisując jedno i drugie, zatrudniony zobowiązuje się, że wraz z naruszeniem zawartych tam postanowień zwróci pracodawcy określoną w wekslu sumę pieniędzy. Pozwala na to art. 485 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.

Dla firmy to wyśmienite rozwiązanie, bo w razie wymagalności roszczeń egzekucja należności następuje bardzo szybko. Pracodawca składa do sądu pozew o wydanie nakazu zapłaty, dołączając do niego oryginał lub poświadczoną za zgodność kopię weksla.

Po jego wydaniu pracownik w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu musi zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty (art. 491 k.p.c.). Choć tak to wygląda w praktyce, to w doktrynie cały czas są wątpliwości, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9023

Spis treści
Zamów abonament