Od września w dokumentach do ZUS nie powinno być NIP
Przed rozliczeniem składek za sierpień płatnicy powinni uaktualnić kartoteki ubezpieczonych, usuwając z nich numer identyfikacji podatkowej. Używanie go w tym roku przejdzie, ale w przyszłym uniemożliwi przetworzenie raportów
Od 1 września 2011 zmieniły się zasady sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS. To skutek nowelizacji z 29 lipca 2011 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 171, poz. 1016).
W ustawie z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych zmieniła ona art. 35 ust.1pkt1i1a.Zgodniezich nowym brzmieniem inny jest zakres danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, jakie płatnik składek powinien podać w sporządzanych za niego dokumentach przekazywanych do ZUS.
W zgłoszeniu do ubezpieczeń (na ZUS ZUA lub ZUS ZZA, gdy osoba podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu) w bloku danych identyfikacyjnych ubezpieczonego należy teraz podawać numer PESEL, a w razie jego braku – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. To samo dotyczy sporządzanych po 31 sierpnia imiennych raportów miesięcznych przygotowywanych na drukach ZUS RCA, ZUS RZA oraz ZUS RSA.
W praktyce oznacza to, że zarówno u obywatela polskiego, jak i cudzoziemca, którzy mają nadany numer PESEL, należy podawać w:
- dokumentach zgłoszeniowych imię i nazwisko, numer PESEL i datę urodzenia,
- imiennych raportach miesięcznych imię i nazwisko oraz numer PESEL.
PRZYKŁAD 1
Płatnik składek zgłasza do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta