Do nakazu zapłaty wystarczy faktura
Jeśli kontrahent nie płaci i nie pomagają ponaglenia, można iść do sądu. Gdy przedsiębiorca ma dokument potwierdzający swoje roszczenie, sąd – bez przeprowadzania rozprawy – wyda odpowiednie rozstrzygnięcie
Pamiętajmy jednak, że nakaz zapłaty to broń obosieczna. Tak samo jak my z fakturą do sądu może pójść również nasz kontrahent. Gdy sąd wyda nakaz, stanowi on tytuł zabezpieczenia wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności.
Dlatego warto sprawdzić nie tylko, kiedy my możemy starać się o uzyskanie nakazu zapłaty, ale również co zrobić, gdy to przeciwko nam zostanie on wydany.
Oczywiście gdy okaże się, że jest dla nas krzywdzący, bo gdy rzeczywiście mieliśmy zapłacić, a nie zrobiliśmy tego, nakazu nie warto kwestionować. Może to jedynie spowodować przedłużenie całego postępowania, zwiększenie kosztów sądowych i odsetek, jakie i tak trzeba będzie zapłacić od tego, co jesteśmy winni.
Do sądu z pozwem i dokumentami
Na wydanie nakazu zapłaty bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta