Sędziowie przeniosą się do Strasburga
Sędziowie przeniosą się do Strasburga
Sejm w tym tygodniu ma rozpatrzyć ratyfikację protokołu nr 11 do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Akt ten zakłada powołanie w Strasburgu stałego Trybunału Praw Człowieka, który zastąpiłby działające dziś Europejską Komisję Praw Człowieka i Europejski Trybunał Praw Człowieka. Dostęp do nowego Trybunału mieliby wszyscy skarżący, a żadne z państw-stron Konwencji nie mogłoby się uchylić od jego jurysdykcji; uznanie procedury skarg indywidualnych oraz kompetencji Trybunału stałoby się obligatoryjne. Orzeczenia Trybunału byłyby ostateczne.
W tej sytuacji Komitet Ministrów Rady Europy utraciłby możliwość rozstrzygania spraw, które nie zostały przekazane Trybunałowi przez Komisję, zachowałby natomiast nadzór nad wykonywaniem orzeczeń. Protokół ten wejdzie w życie po upływie roku od dnia, w którym wszystkie państwa-strony Konwencji wyrażą na to zgodę.
Jako główną przyczynę dążenia do powołania stałego Trybunału Praw Człowieka i zmiany procedury podaje się na ogół zwiększenie dostępności tego sposobu ochrony praw człowieka i zapewnienie szybkości postępowania. Kolejne państwa przystępują bowiem do Rady Europy i decydują się na przyłączenie do europejskiego systemu ochrony praw człowieka. Powinien być tak zorganizowany, aby postępowanie przed nim nie okazywało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta