Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paliwo czyste i wieczyste

25 września 1996 | Nauka i Technika | KF

Na świecie pracuje 476 bloków elektrowni jądrowych

Paliwo czyste i wieczyste

Electricité de France ocenia, że ok. 2010 r. energetyka węglowa będzie ekonomicznie porównywalna z jądrową, a najtańsza będzie prawdopodobnie gazowa. Energia z elektrowni opartych na cyklu kombinowanym z turbinami gazowymi będzie o ok. 20 proc. tańsza od jądrowej, pod warunkiem, że ceny gazu pozostaną względnie stabilne w ciągu najbliższych 10--15 lat. Jednak eksperci uważają, że ceny gazu wzrosną, co powinno odnowić zainteresowanie energetyką jądrową.

Elektrownie atomowe nawet z bagażem w postaci odpadów promieniotwórczych są mniej kłopotliwe od "czystych" węglowych w porównaniu ze zmianami klimatu wywołanymi emisją CO 2 -- głównym sprawcą globalnego efektu cieplarnianego -- twierdzą zwolennicy atomowych megawatów.

W Polsce po zaniechaniu w 1990 r. budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu udział przemysłu w produkcji urządzeń, projektowaniu i budowie elektrowni jądrowych praktycznie zanikł.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Polskie Towarzystwo Nukleoniczne -- społeczne organizacje pozarządowe -- we wrześniu organizują w Warszawie międzynarodowe seminarium "Nowe generacje elektrowni jądrowych -- NGEF '96". Może to znaczyć, że atomowej energetyki nie unikniemy. Zwłaszcza że 60 proc. użytkowanych obecnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 869

Spis treści
Zamów abonament