Gdy minister finansów nie chce płacenia podatków
Gdy minister finansów nie chce płacenia podatków
Jacek Kulicki
Ostatnio minister finansów coraz częściej korzysta ze swego uprawnienia, jakie daje mu art. 8 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 ze zm. ). Stanowi on, że minister finansów może zarządzić zaniechanie w całości lub w części ustalania zobowiązań podatkowych i poboru podatków w sytuacjach gospodarczo lub społecznie uzasadnionych, a także gdy wymagają tego inne szczególne okoliczności.
W latach 1992--96, a więc w okresie reformowania systemu podatkowego, z tego uprawnienia minister skorzystał bez mała stukrotnie, najczęściej w podatkach dochodowych: od osób fizycznych i prawnych, oraz w podatku od towarów i usług.
Wszystkie te zarządzenia podzielić można na dotyczące zaniechania:
Justalania zobowiązań podatkowych ipoboru podatków,
Jpoboru podatków,
Justalania i poboru zaliczek na podatki.
Wszystkie zarządzenia wydane przez tego ministra na podstawie delegacji z art. 8 ust. 1 ustawy o zobowiązaniach podatkowych (w skrócie: ustawa) zasługują na uwagę, na szczególną zaś dotyczące samego zaniechania poboru podatku. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.
Na razie warto się zastanowić nad samą istotą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta