Informacje
Informacje
Zakład opieki zdrowotnej nie może uzależnić stosowania krwi albo preparatu krwiopochodnego od oddania krwi przez inne osoby -- stwierdza rządowy projekt ustawy o krwiodawstwie ikrwiolecznictwie, którego pierwsze czytanie odbędzie się podczas najbliższego psiedzenia Sejmu. Krew, jej składniki i preparaty zniej wytwarzane są w wielu sytuacjach lekiem bezcennym i niezastąpionym. Lek ten stosowany musi być jednak z wielką rozwagą i ostrożnością, może bowiem być przyczyną groźnych dla życia powikłań, m. in. zakażeń wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby (żółtaczki) . To uzasadnia potrzebę ustawowej regulacji leczenia krwią, kwalifikowania krwiodawców, wykonywania odpowiednich badań, metod przetwarzania krwi w preparaty lecznicze oraz zasad obrotu tymi preparatami.
Dotychczas przepisy prawne tej materii -- regulują zasady kwalifikowania dawców, metody pobierania krwi i osocza, normy jakości -- mają rangę zarządzeń, wytycznych i instrukcji. Organizacja służby krwi, tzn. status wojewódzkich stacji krwiodawstwa i punktów krwiodawstwa, w ogóle nie została uregulowana. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej ich nie objęła, ponieważ placówki te nie udzielają świadczeń zdrowotnych. Krew ze względów etycznych nie jest uznawana (w Polsce i prawie wszędzie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta