Korekta do zasiłków rodzinnych
Przed pierwszymczytaniem
Korekta do zasiłków rodzinnych
Po półtorarocznym obowiązywaniu nowych przepisów dotyczących zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu skierowany został projekt ich nowelizacji. Przygotowała go grupa posłów pod kierunkiem pos. Joanny Staręgi-Piasek (UW) , a firmuje sejmowa Komisja Polityki Społecznej.
Autorzy projektu uważają, że praktyka ujawniła różne mankamenty przepisów oraz liczne nieprecyzyjności ustawy. Przede wszystkim okazało się, że półroczny okres zasiłkowy jest zbyt krótki, a definicja dochodu uprawniającego do świadczeń nieprecyzyjna. Wyszły na jaw również pewne niespójności między uchwaloną 1 grudnia 1994 r. ustawą o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych a innymi, wcześniejszymi ustawami.
Proponowana korekta nie narusza merytorycznych zasad, na których opiera się nowy system zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych: będą nadal finansowane przez budżet państwa i przyznawane uprawnionemu (jest nim obywatel polski zamieszkały w RP oraz cudzoziemiec posiadający kartę stałego pobytu) na członka rodziny, przy spełnionych kryteriach dochodowych.
Na rok, a nie na sześć miesięcy
Zasiłek rodzinny przyznawany byłby już nie na sześć miesięcy, lecz na okres dwunastomiesięczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta