Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak powołać wspólnotę mieszkaniową

10 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski

Właściciele mogą czerpać pożytki z lokali, ale mają także obowiązek partycypować w wydatkach wspólnych składających się na koszty zarządzania budynkiem

Formy własności lokali mieszkalnych w Polsce uległy radykalnym zmianom po 1990 r. W poprzedniej epoce dominowało spółdzielcze prawo do lokalu. 25 czerwca 1994 r. uchwalono ustawę o własności lokali – (weszła w życie 1 stycznia 1995 r.), która miała przełomowy charakter, gdyż tworzyła fundament pod wspólnoty mieszkaniowe. To one umożliwiają dziś partycypację samych właścicieli w zarządzaniu lokalami.

Kluczem do zmian była definicja lokalu w budynku mieszkalnym. Zgodnie z ustawą samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Przepis ten ustawa odnosi także do innych lokali wykorzystywanych na cele inne niż mieszkalne. To rozwiązanie dało podstawę właścicielom takich nieruchomości do powoływania wspólnot mieszkaniowych i podjęcia decyzji o samodzielnym zarządzaniu lokalami.

Trzeba przygotować dokumentację

Pierwszym krokiem umożliwiającym wyodrębnienie lokalu jest spełnienie przesłanek określonych w definicji samodzielnego lokalu mieszkalnego. Stosowne potwierdzenie ich istnienia wydaje starosta w formie zaświadczenia.

Każdy właściciel lokalu ma prawo do wystąpienia do sądu o stwierdzenie niezgodności uchwały z prawem lub umową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9127

Wydanie: 9127

Spis treści
Zamów abonament